Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
ROZHOVORY

Tlač
Michael Novak: Ján Pavol II. nebol pacifista
[06.07.2007, Karol Sudor, ROZHOVORY]

Michael NovakJe ekonómom, teológom a filozofom. Narodil sa v roku 9. septembra 1933 v pensylvánskom Johnstowne. Jeho starí rodičia prišli do USA začiatkom 20. storočia z východného Slovenska. Študoval na Harvarde, Gregoriánskej univerzite v Ríme a na Stonehill College. V mladosti bol ľavičiarom, dnes je vpravo. Zastupoval USA na Konferencii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, počas prezidentovania R. Reagana sa stal veľvyslancom pri Komisii OSN pre ľudské práva. Bol poradcom prezidentov Forda a Cartera. V roku 1994 dostal prestížnu Templetonovu cenu. Napísal 25 kníh venovaných teológii, filozofii a náboženstvu. Margaret Thatcherová ho cituje vo svojej knihe Umenie vládnuť - Stratégia pre svet v pohybe. Bol priateľom pápeža Jána Pavla II. V Bratislave mal prednášku na tému „Ekonómia, etika a kríza sociálneho štátu“. Je ženatý, za manželku si vzal profesionálnu umelkyňu a ilustrátorku Karen Laub - Novak, spolu majú tri deti - Richarda, Tanyu a Janu.

...

Dá sa vyhnúť cyklickým návratom totality?

Nie. Ale záleží to iba na nás. Existuje jedno americké príslovie - cenou za slobodu je to, že sa musíme mať stále na pozore. Musím však povedať, že sloboda je prirodzenou túžbou. Dokonca už trinásťročné deti, možno aj mladšie, túžia žiť slobodne a nezávisle. To je prirodzená túžba, rodiaca sa každou novou generáciou. A vyžaduje si veľkú silu a tlak, aby ste spravili ľudí neslobodnými.

Okrem toho - každá totalita si vždy musí nájsť nejakého nepriateľa. Aby bolo možné udržať ľudí ako tak spokojných, musí ich vášne nasmerovať niekam inde. Keď si napríklad vezmeme súčasné arabské krajiny, asi nikde na svete neexistujú tak neslobodné národy s tak veľkou kontrolou polície, náboženskej polície a podobne. Napriek tomu, že majú obrovské bohatstvo v rope, je tam väčšina ľudí chudobná. A ak ste mladý a vzdelaný, nemáte tam takmer čo robiť, chýbajú príležitosti. Tým pádom tam vzniká akýsi prirodzený hnev, pretože vidia, ako sa žije inde. Vodcovia týchto národov teda smerujú hnev ľudí na Izrael, aby odviedli ich pozornosť od domácich problémov. Pritom problémom tej oblasti nie je Izrael, ale tyranské režimy okolo neho.

...

Celý rozhovor Karola Sudora s Michaelom Novakom bol uverejnený dňa 2. júla 2007 na stránkach SME.sk a nájdete ho tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk