Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
SITA: Priebežný pilier je podľa Piñeru pyramídovým systémom
[11.09.2008, SITA, KI KOMENTUJE]

SITA - Slovenská tlačová agentúraPrvý, priebežný dôchodkový pilier je podľa autora čílskej dôchodkovej reformy Josého Piñeru pyramídovým systémom založeným na politických sľuboch. "Je to podvod, keďže štát si neodkladá peniaze na vyplácanie dôchodkov v budúcnosti," povedal na tlačovej besede o štátnom priebežnom penzijnom pilieri. Autor zavedenia sporenia na osobných dôchodkových účtoch skonštatoval, že štát by nemal fungovať na základe nejakej pyramídovej finančnej schémy. Pri existencii štátneho priebežného systému sa podľa Piñeru štát snaží presvedčiť občanov, aby mu dôverovali, že svoje peniaze v budúcnosti dostanú. "To, čo si človek sám usporí na svojom dôchodkovom účte, je väčšou istotou, ako akýkoľvek prísľub od politika," zdôraznil.

Piñera po stretnutí s ministrom financií Jánom Počiatkom uviedol, že z krátkodobého hľadiska nehrozia Slovensku kvôli zavedeniu druhého piliera žiadne problémy vo verejných financiách. "Minister financií súhlasil so samotnou myšlienkou reformy a neviem o tom, že by boli plány meniť hlavné princípy reformy," povedal. Ako pokračoval, ak by sa po štyroch rokoch existencie druhého dôchodkového piliera menila súčasná 9-percentná sadzba príspevkov smerujúcich do druhého piliera, bolo by to nesprávne. "Ak by však odvody do druhého piliera klesli na 8%, tak by to neznamenalo koniec systému," skonštatoval autor čílskej dôchodkovej reformy. Ministrovi financií Piñera odporučil, aby zavedenie systému sporenia na osobných dôchodkových účtoch prezentoval aj v ostatných členských krajinách Európskej únie ako správny krok pri reformovaní dôchodkového systému.


Zdroj: SITA, www.webnoviny.sk


Viac informácií o prednáške José Piñeru na tému Súkromné vs. verejné dôchodkové systémy nájdete tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk