Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Slovenský rozhlas: Schvaľovanie platov starostov a primátorov
[26.02.2011, KI KOMENTUJE]

Podľa zákona o obecnom zriadení obecné zastupiteľstvo určuje plat starostu – základný plat je pritom určený zákonom o platových pomeroch starostov, a odvíja sa od počtu obyvateľov obce a priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve, pričom zastupiteľstvo má právomoc zvýšiť plat starostu až na dvojnásobok a k tomu mu môže určiť ešte i odmenu vo výške 50% stanoveného platu.

K téme, ktorej sa venovala Slávka Šindelářová, sa pre Slovenský rozhlas vyjadroval aj analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda. Podľa Dušana Slobodu by sa "základné platy a odmeny našich volených zástupcov v samospráve by nemali odvíjať od počtu obyvateľov obce či mesta, ale od objemu rozpočtovaných zdrojov, s ktorými daná samospráva hospodári. Ďalšie odmeňovanie nad základnú mieru by malo by byť naviazané výlučne na výsledky hospodárenia samosprávy a na dodržiavanie zákonov. Tzn. ak samospráva hospodárila v predošlom roku deficitne, komunálni politici by nemali mať možnosť navýšiť si základné platy a odmeny. A zároveň by mala platiť i ďalšia podmienka - ak naši volení zástupcovia v samospráve nedodržiavajú zákony, ktoré často nemajú sankcie, automatickou sankciou by mala byť nemožnosť odmien či navýšenia základného platu."

Viac, vrátane vyjadrení analytika KI Dušana Slobodu k téme, nájdete v archíve Slovenského rozhlasu zo dňa 24. februára 2011 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk