Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Slovenský rozhlas: Jozef Dvonč vystriedal Michala Sýkoru – čo sa dá očakávať?
[26.05.2011, KI KOMENTUJE]

Jozef Dvonč sa stal novým predsedom Združenia miest a obcí Slovenska. Čo sa dá očakávať od zmeny na tomto poste, keď nový predseda je členom opozičnej strany?

K téme, ktorej sa venovala Milica Šarmírová, sa pre Slovenský rozhlas vyjadroval aj analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda:

V prvom rade treba pripomenúť, že zmena vo vedení vyplýva z rozhodnutia ZMOSu, podľa ktorého by sa v jeho čele mali striedať starostovia obcí a primátori miest. Starostu Štrby Michala Sýkoru strieda primátor Nitry Jozef Dvonč najmä z tohto dôvodu a nie preto, že by s doterajším pôsobením dlhoročného predsedu Sýkoru vyjadrili členovia ZMOSu nesúhlas.

Počas obdobia, keď Michal Sýkora viedol ZMOS, došlo v samospráve na Slovensku k významným zmenám. Tie sa udiali zväčša v období rokov 1998 až 2006 pod taktovkou Viktora Nižňanského ako splnomocnenca vlád Mikuláša Dzurindu. Reforma verejnej správy, ktorá znamenala kompetenčnú i fiškálnu decentralizáciu, posilnila našu samosprávu, jej autonómnosť a nezávislosť od centrálnej vlády.

ZMOS sa počas Sýkorovho vedenia snažil koexistovať s každou vládou, pričom v tomto postoji zrejme ťažko očakávať od Dvonča kontinuitu, keďže je členom najsilnejšej opozičnej strany SMER-SD a už prvé vyjadrenia po zvolení do čela ZMOSu, keď vyhlásil vojnu strane Sloboda a Solidarita, ktorá v parlamente navrhuje novely zákonov týkajúcich sa samosprávy, hovoria jasnou rečou.

Viac, vrátane vyjadrení analytika KI Dušana Slobodu k téme, nájdete v archíve Slovenského rozhlasu zo dňa 25. mája 2011 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk