Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Slovenský rozhlas: Na Slovensku máme pridrahú samosprávu...
[04.03.2013, KI KOMENTUJE]

Verejnú správu máme na Slovensku stále podľa mnohých odborníkov pridrahú a zbytočne rozkošatenú. Od nového roka sa síce začala reforma ESO, no nedotýka sa samosprávy. Na to, že máme na Slovensku priveľa obcí, upozorňujú analytici už niekoľko rokov. Združenie miest a obcí Slovenska však dlho nechcelo o radikálnej komunálnej reforme ani počuť. Teraz sa ale názory trochu menia.

V Bratislave sa napríklad stále častejšie objavujú hlasy, ktoré poukazujú na to, že mať okrem mestskej samosprávy ešte 17 ďalších mestských častí, to je priveľa. Starosta bratislavskej Petržalky a zároveň podpredseda ZMOS-u Vladimír Bajan hovorí o tom, že by bolo vhodné zredukovať ich na päť.

S tým, že taká samospráva, akú má dnes v súčasnosti Bratislava, je zbytočne pridrahá, súhlasí aj analytik KI Dušan Sloboda. Ten je však, pokiaľ ide o reformu, oveľa radikálnejší, keď hovorí: "Ak si porovnateľne veľká Kodaň vystačí s jedným zastupiteľstvom a 55 poslancami, tak by si aj Bratislava mala vystačiť s jedným zastupiteľstvom, s jedným úradom, s jedným primátorom a 45 poslancami."

Zbytočne veľa samospráv však máme podľa analytika, všade na Slovensku. Pokiaľ ide o mestské časti, napríklad Košice ich majú ešte viac ako Bratislava. Dvadsaťdva. Navyše, obecných samospráv na Slovensku je až takmer tritisíc: "Ak som spomínal k Bratislave Kodaň, tak k Slovensku môžem spomenúť Dánsko, ktoré je porovnateľne veľké a tam prebiehala municipalizácia, teda združovanie obcí, od sedemdesiatych rokov, podobne ako v ďalších škandinávskych krajinách a dnes majú v Dánsku 98 municipalít na tej miestnej úrovni, kde my máme vyše 2900 samosprávnych celkov. Sú štúdie, ktoré hovoria, že na Slovensku by sa dalo dospieť k 160 municipalitám, čo je ale dlhoročný proces," mieni Dušan Sloboda.

Viac nájdete v audioarchíve Slovenského rozhlasu zo dňa 1. marca 2013 tu (formát MP3).

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk