Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Pravda: Zmeny by mali byť aj v obciach
[26.06.2013, KI KOMENTUJE]

Spolu s reformou štátnej správy sa mali uskutočniť zmeny aj v samospráve. Tvrdia to odborníci, ktorí sa zaoberajú verejnou správou.

Problém vidia vo vysokom počte obcí, ktoré sú pre Slovensko luxusom, a preto by sa mali spájať. Pochybnosti majú aj o sľube vlády ušetriť reformou ESO až 700 miliónov eur.

Analytik Dušan Sloboda povedal, že ak cieľom bolo, aby si občan všetko vybavil na jednom mieste v klientskych centrách, zmeny bolo možné uskutočniť aj bez reformy ESO. „Úplne zbytočne dochádza k centralizácii moci štátu v území do integrovaných okresných úradov. Veľkú moc budú mať prednostovia, ktorí budú vydávať aj vyhlášky,“ uviedol analytik. Podľa neho na jednej strane budeme mať silnú centralizovanú štátnu správu a v tom istom území budeme mať decentralizovanú a rozkúskovanú samosprávu. Reforme tiež vyčíta, že rezort vnútra sa do nej pustil bez auditu verejnej správy. „Nejde o totálnu reformu verejnej správy, ale len o reformu miestnej štátnej správy bez toho, aby sa odvážili urobiť aj reformu samosprávy. Potrebujeme komunálnu reformu spájania obcí, lebo vyše 2 900 obcí na takú malú krajinu je príliš veľký luxus,“ poznamenal Sloboda.

Vládna reforma počíta do konca roku 2016 s úsporami 700 miliónov eur. „Aký bude efekt, sa dozvieme, až keď bude celý systém funkčný. Neviem zodpovedne povedať, či sa toľko ušetrí,“ zareagoval Nižňanský. Aj Sloboda pochybuje o výške úspor. „Tie čísla nie sú podopreté verejnými analýzami. Síce o úsporách hovoria, ale nevieme ich overiť. Nedochádza k rušeniu agendy ani k prepúšťaniu zamestnancov,“ zakončil analytik.

Viac nájdete v článku denníka Pravda zo dňa 21. júna 2013 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk