Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Bratislavský kuriér: Mnohí z našich volených zástupcov vykonávajú svoj mandát pasívne
[31.07.2014, KI KOMENTUJE]

V súvislosti s otázkou počtu poslancov v samosprávnych zastupiteľstvách sa pre Bratislavský kuriér vyjadroval analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda.

„Kompetenciu znížiť počet poslancov na zákonmi stanovované minimálne limity môžu len samotní poslanci v danej obci, meste či mestskej časti. Primátor či starosta takú právomoc nemá. Je pomerne málo prípadov, kedy sa poslanci sami rozhodli „vypustiť si rybník“ a znížiť počet kresiel, ktoré môžu vo voľbách obsadiť.

Treba si uvedomiť, že Slovensko si stále drží luxus viac ako 21-tisíc obecných, mestských a miestnych poslancov. Rozlohou, či počtom obyvateľov porovnateľne veľké Dánsko ich má osemkrát menej (cca 2500).

Tento nepomer vyplýva z toho, že na Slovensku máme 2926 samosprávnych celkov na miestnej úrovni - teda 2926 primátorov a starostov, 2926 zastupiteľstiev a v nich vyše 21–tisíc komunálnych poslancov. Ten nepomerný rozdiel oproti Dánsku vyplýva z toho, že tam prebehla komunálna reforma - teda zlučovanie obcí a združovanie výkonu ich samosprávnych funkcií - a z pôvodných vyše 1300 obcí (stav v 70. rokoch 20. storočia) majú dnes len 98 municipalít a v nich spomínaný počet 2500 komunálnych poslancov.

Napríklad, dánska metropola Kodaň si vystačí s 55 poslancami, v populačne o niečo menšej Bratislave ich máme približne tri stovky (berúc do úvahy poslancov na oboch úrovniach – meste i 17-tich mestských častiach).

Mnohí z našich volených zástupcov vykonávajú svoj mandát pasívne. Ak by bolo v zastupiteľstvách menej poslancov, ich individuálne aktivity, postoje alebo prípadné vzťahy s lobistami v pozadí by mohli byť viac na očiach,“ uviedol pre Bratislavský kuriér analytik Dušan Sloboda.

Čítajte ďalej v článku Bratislavského kuriéra zo dňa 30. júla 2014 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk