Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
Plus 7 Dní: Dediny bez starostov: V niektorých obciach nechce kandidovať nikto
[13.10.2014, KI KOMENTUJE]

Kým v Bratislave, Košiciach či Žiline je kandidátov na primátora až priveľa, v takej Dolnej Dubovej či Ondavke nebudú mať ľudia koho voliť. Starostovať tam nechce nikto.

Obyvatelia Ondavky už dávnejšie túžili po spojení s inou obcou. Podľa odborníka to nie je také jednoduché.

„Zákon hovorí, že sa aj teraz môžu obce zlučovať. Na základe referenda, na ktorom sa musí zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov. U nás máme problém, aby boli referendá úspešné. De facto to teda nie je možné ani k tomu nedochádza. Bolo by potrebné systémové riešenie, takzvaná municipalizácia,“ tvrdí Dušan Sloboda z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika.

Aj preto už dlhšie hovorí o spájaní do takzvaných súobcí. „Municipalizácia by znížila počet obcí, ktorých je teraz vyše 2 900,“ dodáva Sloboda.

„Súobcia“ by mali spoločný úrad, starostu aj zastupiteľstvo. „Dve tretiny z vyše 2 900 obcí majú teraz menej ako tisíc obyvateľov a dokonca každá desiata obec má menej ako 200 obyvateľov. Sú veľmi drobné a slabé. Potom nikto nechce kandidovať a prevziať zodpovednosť,“ pokračuje Sloboda.

Viac ako polovicu rozpočtu malých obcí často zhltne iba administratíva - plat starostu, matrikárky a úrad, ktorý je otvorený pár hodín týždenne. „Tam občania za svoje dane nedostávajú také kvalitné služby ako vo väčších obciach. Ľudia sa potom sťahujú a ich obce sa menia na chalupárske osady a hrozí im zánik,“ dopĺňa analytik.

„Tých 2 900 obcí by sa mohlo združiť do 160 až 300, boli by to silnejšie samosprávy,“ hovorí Sloboda. V niektorých častiach Slovenska by podľa neho mohlo mať jedno „súobcie“ aj 10-20 malých dediniek s tým, že by sa aj ušetrilo a zvýšila sa kvalita služieb.

Také ľahké to však nebude, keďže na Slovensku sa o municipalizácii jednoducho nehovorí. Podľa Slobodu sa proti postavilo aj Združenie miest a obcí Slovenska.

Viac nájdete v článku týždenníka Plus 7 dní zo dňa 10. októbra 2014 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk