WWW.INSTITUTE.SK

Dedičstvo fašizmu: Liberalizmus (Recenzia)

[19.02.2009, Daniel Pipes, ČLÁNKY]

Jonah Goldberg: Liberal Fascism: The Secret History of the American Left from Mussolini to the Politics of Meaning (Liberálny fašizmus: Utajená história americkej ľavice od Mussoliniho k politike zmyslu). Doubleday, 2007.

Na to, aby sme pochopili fašizmus v jeho plnom vyjadrení, musíme odmietnuť Stalinove chybné interpretácie termínu a pozerať aj ďalej za holokaust, a radšej sa vrátiť ku Goldbergovmu termínu „fašistický moment“ približne z rokov 1910 – 1935. Fašizmus, táto ideológia, fixovaná na štátne inštitúcie, používa politiku ako nástroj na transformáciu spoločnosti atomizovaných jedincov na organický celok. Robila tak povyšovaním štátu nad jednotlivca, vedomostí expertov nad demokraciu, presadzovaním konsenzu pred diskusiou a socializmu pred kapitalizmom. V Mussoliniho originálnom význame tohto termínu predstavuje totalitu, „všetko je v štáte, nič neexistuje mimo štátu, nič proti štátu.“ Posolstvo fašizmu sa scvrkáva na „Dosť bolo rečí, žiada sa viac činov!“ Jeho trvalou výzvou je zavŕšenie vecí.

Na rozdiel od toho, konzervativizmus požaduje limitovanú vládu, individualizmus, demokratickú diskusiu a kapitalizmus. Dovoláva sa slobody a nezasahovania do záležitostí občana.

Goldbergov triumf spočíva v zavedení spriaznenosti medzi komunizmom, fašizmom a liberalizmom. Všetky tieto formy sú odvodené od rovnakej tradície, ktorá siaha až k jakobínom vo Francúzskej revolúcii. Jeho revidované politické spektrum sa koncentruje na úlohu štátu a rozprestiera sa od libertarianizmu cez konzervativizmus až k fašizmu v mnohých podobách – americkej, talianskej, nemeckej, ruskej, čínskej, kubánskej, atď.

...

Autor je riaditeľom Middle East Forum.

Celý článok bol uverejnený dňa 10. januára 2008 v Jerusalem Post a nájdete ho na stránkach Daniela Pipesa v slovenčine tu.