WWW.INSTITUTE.SK

Mimovládky vyzývajú k diskusii o ľudských právach s čínskym prezidentom

[15.06.2009, Admin, KI INFORMUJE]

Diskutujte s čínskym prezidentom o ľudských právach, vyzývajú najvyšších štátnych predstaviteľov mimovládne organizácie.

Mimovládne organizácie dnes v doobedňajších hodinách doručia otvorený list najvyšším štátnym predstaviteľom, v ktorom ich vyzvú, aby na stretnutiach s čínskym prezidentom počas jeho návštevy Bratislavy hovorili aj o ľudských právach. Cieľom listu je upozorniť štátnych predstaviteľov na porušovanie základných práv a slobôd v súčasnej Číne a vyzvať ich, aby nevnímali túto krajinu len ako výhodného ekonomického partnera.

V liste sa okrem iného uvádza: „V novembri si aj na Slovensku budeme pripomínať 20.výročie udalostí, ktoré mohli mať podobný priebeh ako tie z Námestia nebeského pokoja v Číne. Našťastie sa tak nestalo a už dvadsať rokov žijeme v slobodnej a demokratickej krajine. Každý, kto si váži našu históriu, náš zápas o slobodu a demokraciu, nemôže prehliadať udalosti, ktoré sa v Číne stali pred dvadsiatimi rokmi a ktoré sa, bohužiaľ, v tejto krajine dejú aj dnes.“

Mimovládne organizácie plánovali zorganizovať počas návštevy čínskeho prezidenta pred prezidentským palácom v Bratislave protestné zhromaždenie. Podujatie na Hodžovom námestí 18. a 19.júna ohlásili na Miestny úrad mestskej časti Bratislava – Staré mesto. Starosta mestskej časti však zhromaždenie zakázal s odôvodnením, že sa tam má konať zhromaždenie zvolané Kanceláriou prezidenta SR. Proti zákazu zhromaždenia podali mimovládne organizácie opravný prostriedok na súde. Ulice v okolí prezidentského paláca, budovy Úradu vlády, Národnej rady SR a Čínskeho veľvyslanectva si počas obidvoch dní rezervovali Zväz čínskych podnikateľov, Únia Číňanov na Slovensku a Čínsko-slovenská spoločnosť pre rozvoj vzájomnej spolupráce.

Pod otvorený list ústavným činiteľom pripojilo svoj podpis šesť slovenských mimovládnych organizácií: OZ Človek v ohrození, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Slovenská Asociácia Falun Gong, Amnesty International Slovensko, Spoločnosť priateľov Tibetu a Nadácia Pontis. Ich zástupcovia sa 17. júna, deň pred príchodom čínskeho prezidenta, zhromaždia na Hodžovom námestí v čase od 10.00 až 12.00, kde symbolicky zapália sviečky za obete komunizmu a porušovania ľudských práv v Číne.

OZ Človek v ohrození
Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Amnesty International
Slovenská asociácia Falun Gong

V Bratislave dňa 15. júna 2009


Mediálne výstupy:

15. jún 2009

SME.sk/SITA: Mimovládky vyzývajú k diskusii o ľudských právach s čínskym prezidentom

TA3.com/TASR: MVO v yzývajú na diskusiu o ľudských právach v Číne

blog.sme.sk: Ivan Kuhn: Najväčšie verejné zhromaždenie Číňanov na Slovensku

16. jún 2009

SME: Prezidenti k sebe nepustia demonštrantov. Mesto bude čínske


Súvisiace výstupy:

Otvorený list prezidentovi


Vážený pán prezident,

pred necelými dvoma týždňami si celý svet pripomenul udalosti, ktoré sa odohrali na Námestí nebeského pokoja v júni 1989. Tvrdé potlačenie protestov znamenalo pre čínsky ľud koniec nádejí na zmenu politického systému a naštartovanie reforiem, ktoré by v krajine viedli k demokracii a rešpektovaniu základných ľudských práv, politických a občianskych slobôd. Na obete krvavých udalostí spomínal celý svet, Číňania si ich však ani po dvadsiatich rokoch pripomenúť nemohli. Dodnes neboli prešetrené okolnosti krvavého potlačenia protestov. Rodiny zabitých demonštrantov nemajú právo dozvedieť sa, čo sa skutočne stalo, nemajú možnosť žiadať o spravodlivý súdny proces s vinníkmi. Rovnako ani približne 30 demonštrantov, ktorí sa stále nachádzajú vo väzení.

Čína je ekonomickou veľmocou, krajinou, ktorá obohatila svet v mnohých oblastiach. Čína je krásna, ale aj kultúrne odlišná krajina. Rešpektovanie ľudských práv sa však neviaže na kultúrny systém. Je úzko späté s tým politickým. Režim a vláda jednej strany spôsobili, že táto krajina dostala prívlastok najväčší porušovateľ ľudských práv na svete. Akýkoľvek prejav odporu a nesúhlasu je čínskym režimom tvrdo potrestaný. V čínskych väzniciach sa dnes nachádzajú stovky politických väzňov, sú prenasledovaní kritici režimu, občianski a ľudsko-právni aktivisti. Vláda sa uchyľuje k represiám voči menšinám žijúcim na jej území, predovšetkým voči menšine ujgurskej, mongolskej a tibetskej. Režim hrubo porušuje náboženskú slobodu, dochádza k potláčaniu neregistrovaných cirkví a náboženských skupín a represiám voči členom hnutia Falun Gong. V pracovných táboroch sa dnes nachádza viac než 500 000 ľudí. Táto krajina má prvenstvo aj v počte popráv. Tie sú využívané ako odstrašujúci príklad, konajú sa verejne a občania sú nútení zúčastňovať sa na nich. Čínska vláda cenzuruje slobodný prístup k informáciám vrátane internetu. Režim neporušuje ľudské práva len doma, ale prispieva k ich porušovaniu aj v iných krajinách a to podporou nedemokratických a autoritárskych režimov.

V novembri si aj na Slovensku budeme pripomínať 20.výročie udalostí, ktoré mohli mať podobný priebeh ako tie v Číne. Našťastie sa tak nestalo a už dvadsať rokov žijeme v slobodnej a demokratickej krajine. Každý, kto si váži našu históriu, náš zápas o slobodu a demokraciu, nemôže prehliadať udalosti, ktoré sa v Číne stali pred dvadsiatimi rokmi a ktoré sa, bohužiaľ, v tejto krajine dejú aj dnes.

Minulý rok Európsky parlament udelil Sacharovovu cenu za slobodu myslenia čínskemu disidentovi Hu Jiaovi. V roku 1989 tú istú cenu získal aj Alexander Dubček. Hu Jia sa dnes nachádza vo väzení za obhajobu práva na čisté životné prostredie, za pomoc ľuďom s vírusom HIV, za organizovanie kampaní žiadajúcich prepustenie politických väzňov. Napriek tejto symbolickej podpore, európske krajiny dodnes nenašli odvahu a vhodný spôsob ako sa s čínskym partnerom rozprávať o ľudských právach. Túto tému nazvali citlivou, ale ona takou nie je a nesmie byť. Zastať sa práv iného by malo byť samozrejmosťou.

Pán prezident, žiadame Vás, aby ste neboli ľahostajný k tomu, čo sa dnes v Číne deje a nevnímali túto krajinu len ako výhodného ekonomického partnera. Sme malá krajina, ale to neznamená, že sa s odvahou nemôžeme zastať tých, ktorí majú strach zdvihnúť hlavu a žiadať o pomoc.

Pán prezident, vyzývame Vás, aby ste sa popri úsmevoch a srdečnom zovretí rúk odvážili aj na naozajstný ľudský skutok. Pripomeňte čínskemu prezidentovi naše pocity, keď sme sa stali slobodnými a vyzvite ho, aby rešpektoval a ctil si občanov svojej krajiny a zasadil sa o rešpektovanie ľudských práv v Číne. Ak totiž zabudneme na odkaz, ktorý nesie náš boj za slobodu, na príklad, ktorým môžeme povzbudiť iných, nikdy sa z nás nestane tá malá, veľká krajina.

S úctou,

OZ Človek v ohrození
Slovenská asociácia Falun Gong
Amnesty International Slovensko
Konzervatívny inštitút Milana Rastislava Štefánika
Nadácia Pontis
Spoločnosť priateľov Tibetu

V Bratislave dňa 15. júna 2009