WWW.INSTITUTE.SK

aktuality.sk: Most-Híd presadzuje 18 žúp

[24.01.2014, Admin, KI KOMENTUJE]

Most-Híd ide do boja so Smerom-SD v rámci územno-správneho členenia. Chce tým zamedziť koncentrácii moci, ktorú by získala vládna strana po prípadnom presadení modelu troch krajov plus Bratislava. Práve tento model 3 plus 1 presadzuje predseda Smeru Robert Fico.

Spôsob boja, ktorý si zvolil Most-Hid, je petícia. Prostredníctvom nej chcú vyzbierať podpisy od občanov za vytvorenie modelu 18 žúp. V prípade dostatočného množstva podpisov strana bude presadzovať referendum.

Aj keď počet žúp by sa podľa návrhu Simona zvýšil, v konečnom dôsledku by sa mohlo zrušiť 79 okresných úradov, nakoľko by prebrali ich agendu. Úspora by mohla prísť aj v tom, že poslancami žúp by sa stali jednotliví primátori a starostovia, ktorí by za túto funkciu nepoberali žiadnu odmenu. „Už len spojením župných volieb spolu s obecnými, by sme ušetrili každé štyri roky 14 miliónov eur,“ priblížil Simon. Celkovo by nové usporiadanie podľa neho prinieslo lepšiu regionálnu politiku, lebo súčasné administratívne rozdelenie občania neakceptujú. Dôkazom toho je veľmi nízka účasť v nedávnych voľbách do vyšších územných celkov.

Treba začať so spájaním obcí

Analytik Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika Dušan Sloboda dáva za pravdu Simonovi, že súčasné usporiadanie nie je vhodné. „Dnešné kraje boli vytvorené umelo, nie sú to prirodzené regióny. Revízia chybného výberu členenia na osem krajov iným chybným výberom v podobe troch krajov, ktoré minulý rok navrhol premiér Fico, nie je riešením,“ povedal Sloboda. Uvedený návrh 18 žúp je tak v súlade s historickými regiónmi.

Napriek tomu analytik vyčíta návrhu Most-Híd nekomplexnosť, pretože akákoľvek zmena členenia na jednej z dvoch úrovní samosprávy na Slovensku by sa nemala diať oddelene od zmien na ďalšej úrovni. Takúto komplexnú zmenu však Simonov návrh neobsahuje. „Slovensko v prvom rade potrebuje, aby sa zrealizovala municipalizácia, teda proces zlučovania vyše 2900 miestnych samospráv do silnejších celkov,“ dodal Sloboda. Dve tretiny našich obcí majú menej než 1000 obyvateľov. V praxi to znamená malé rozpočty, málo možností na rozvoj a nekvalitné služby.

Viac nájdete v článku portálu aktuality.sk zo dňa 23. januára 2014 tu.