Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
ŠTUDENTSKÁ ESEJ

Študentská esej 2016: Ako ďalej po Brexite?
[04.10.2016, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
KI vyhlasuje jedenásty ročník súťaže Študentská esej. Tentoraz na tému Ako ďalej po Brexite? Napíšte esej a vyhrajte notebook, mobil alebo tablet od spoločnosti ASUS! Čítajte ďalej a dozviete sa viac o podmienkach súťaže...
[celý článok]

/1. miesto - Študentská esej 2015/
[15.12.2015, Radovan Potočár, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Zo všetkého najviac by Slovensku pomohlo práve to, čomu sa dnes tak veľmi bránime. Rozdiel medzi Bratislavou a Londýnom či Berlínom nie je vo veľkosti. Najväčším rozdielom je tá šeď - nepočuť tu cudzie jazyky, nevidieť iné, necítiť nové, nepočuť iné názory - a predovšetkým: tá ťapákovská šeď v našich hlavách. Ďakujeme, nechceme. Nepoznáme. Nepotrebujeme.
[celý článok]

/2. miesto - Študentská esej 2015/
[15.12.2015, Samo Varsik, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Keďže Slovensko dodnes nepatrí medzi top turistické destinácie, ľudia v zahraničí by mýtus o pohostinnosti mohli živiť aj naďalej, hoci ju sami nezakúsili. V širšom kontexte však termín „Slovak hospitality“ neexistuje. Na základe toho sa môžeme domnievať, že mýtus o „pohostinných Slovákoch“ sme si vytvorili my sami.
[celý článok]

/3. miesto - Študentská esej 2015/
[15.12.2015, Peter Kromka, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Dnes máme možnosť ukázať, že nie sme pokrytci ani užitoční idioti a že dejinný odkaz predchádzajúcich generácií interpretujeme správne. Stojíme pred veľkými rozhodnutiami. Hrozí, že im hlbšie neporozumieme a preukážeme si medvediu službu.
[celý článok]

Študentská esej 2015:
Ako je to s tou našou slovenskou pohostinnosťou?

[02.11.2015, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
KI vyhlasuje desiaty ročník súťaže Študentská esej. Tentoraz na tému Ako je to s tou našou slovenskou pohostinnosťou? Čítajte ďalej a dozviete sa viac o podmienkach súťaže...
[celý článok]

/1. miesto - Študentská esej 2014/
[12.12.2014, Xénia Fidesová, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Pred sedemdesiatimi rokmi sa podaril dvom Slovákom útek z Osvienčimu, vďaka ktorému sa celý svet dozvedel o tom, čo sa v koncentračných táboroch skutočne deje. Prečo si týchto slovenských hrdinov svetového významu nepripomíname viac?
[celý článok]

/2. miesto - Študentská esej 2014/
[12.12.2014, Juraj Martaus, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Mená Rudolfa Vrbu a Alfréda Wetzlera, dvoch slovenských Židov, ktorí utiekli z koncentračného tábora v Osvienčime, aby podali svedectvo o masovom vraždení a krutosti, sú známe len neveľkému počtu z nás. Je to tak i napriek tomu, že ich príbeh nie je len správou o dobe, denníkom zachytávajúcim jednu epizódu dejín. Ide o čosi viac. Oni sami a ich činy sú správou o svedomí, zle, o ľudskej duši, pokrytectve, ale najmä o odvahe.
[celý článok]

/3. miesto - Študentská esej 2014/
[12.12.2014, Nina Holičková, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Hoci porovnávať činy a hrdinstvá jednotlivcov je prakticky nemožné, keďže každý prípad si v sebe nesie svoje špecifiká, podmienky a subjektíva daného človeka, určitý meter sa nájsť dá. A nech pátram v pamäti ako chcem, sťažka si dokážem vybaviť človeka, ktorý riskoval svoj vlastný život na záchranu takého množstva ľudí ako Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler.
[celý článok]

Študentská esej 2014: Hľadá sa Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler
[10.11.2014, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
KI vyhlasuje deviaty ročník súťaže Študentská esej. Tentoraz na tému Hľadá sa Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o podmienkach súťaže...
[celý článok]

/1. miesto - Študentská esej 2013/
[19.12.2013, Diana Motúzová, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Tatarka vo viacerých svojich dielach kritizoval pasivitu národa. Apatia občanov nikdy nevedie k rozvoju krajiny a spoločenských pomerov a už vôbec nie k slobode.
[celý článok]

/2. miesto - Študentská esej 2013/
[19.12.2013, Nina Holičková, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Od nežnej revolúcie prešlo už takmer štvrťstoročie. Za ten čas nám sloboda zovšednela. Dotýka sa nás každý deň, napriek tomu ju nevnímame. Tak ako všetky veci, ktoré si človek váži až po tom, čo ich stratí.
[celý článok]

/3. miesto - Študentská esej 2013/
[19.12.2013, Michal Mitrík, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Znova som stroskotal. A znova to nebol pád skutočný: ocitol som sa opäť na rázcestí pochýb o sebe a svete naokolo, v ruinách vlastnej ilúzie.
[celý článok]

Študentská esej 2013
[15.11.2013, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
KI vyhlasuje ôsmy ročník súťaže Študentská esej. Tentoraz na tému Dominik Tatarka a sloboda v neslobodnom a slobodnom svete. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o podmienkach súťaže...
[celý článok]

/1. miesto - Študentská esej 2012/
[19.12.2012, Juraj Martaus, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
Kto jednoslovne pomenuje americký sen v srdci Európy, až štúrovsky romantický príbeh končiaci katastrofou, zanechávajúci dlhú emóciu, s ktorou je ľahké sa stotožniť, nech mi prosím napíše. Lebo práve táto impresia je pre nás Štefánikom. Ak sme sa teda pýtali, prečo by bolo zaujímavé vedieť, ako by sa na dnešné Slovensko pozeral práve on, tak potom odpoveď je zrejmá. Práve pre toto!
[celý článok]

/2. miesto - Študentská esej 2012/
[19.12.2012, Michal Mitrík, ŠTUDENTSKÁ ESEJ]
V priebehu dejín sme nemali svojho vlastného svätého Štefana, ku ktorého vplyvu by sme sa doteraz obracali, nemali sme ani vlastných rytierov z Blaníku, ktorí by v najťažších časoch prišli na pomoc. Áno, prínos Konštantína a Metoda, Svätopluka či Pribinu neradno podceňovať, ale dokážu aj v súčasnosti zosobňovať Slovensko 21. storočia a jeho miesto v Európe? Áno, Milan Rastislav Štefánik je našim archetypom. Škoda, že si to stále neuvedomujeme.
[celý článok]

[Zobraziť ďalšie]
    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk