Institute.SK  
INSTITUTE CONSERVATISM M.R.STEFANIK
RESEARCH AREAS
FOREIGN POLICY AND NATIONAL SECURITY

EUROPEAN AFFAIRS

ECONOMIC POLICY AND PUBLIC FINANCE

ENVIRONMENTAL POLICY


Print
Zápas o slobodu v Číne si zaslúži našu podporu
[09.02.2010, Milan Nič, Martin Bútora, Gabriela Šuvadová a Ondrej Dostál, ČLÁNKY]

Čína si zaslúži rešpekt. To však neznamená, že je nekritizovateľná.

Pred niekoľkými dňami sme zaslali do nórskeho Osla nomináciu čínskeho politického väzňa Liu Siao-poa na Nobelovu cenu za mier za rok 2010. Je to ocenenie muža, ktorý v najväčšej krajine sveta, v podmienkach politického útlaku inicioval jedinečnú občiansku iniciatívu - manifest Charta 08.

Manifest symbolicky vyhlásili na Deň ľudských práv v decembri 2008. Hlási sa k inšpirácii československým disidentským hnutím a Chartou 77, vyzýva na politické reformy, rešpektovanie medzinárodných dohôd o ľudských právach, ochranu vlastníckych práv a životného prostredia, federatívne usporiadanie Číny a riešenie vzťahov s menšinami a Taiwanom. Napriek represii úradov 10-tisíc Číňanov našlo odvahu dokument podpísať.

Na zastrašenie ostatných bol jej najznámejší protagonista a spoluautor, 54-ročný literárny kritik Liu Siao-po, v decembri 2009 odsúdený na 11 rokov väzenia. Rýchly súdny proces sa konal na Vianoce, keď sa ľudia v mnohých krajinách sveta väčšmi sústredili na sviatky ako na politiku. Liu Siao-po sa proti rozsudku odvolal - no k jeho zmierneniu, ako aj k ochrane ďalších aktivistov Charty 08, už teraz môže pomôcť len medzinárodná publicita.

Nezamieňajme rešpekt s ústupkami

O to sa usiluje aj naša iniciatíva. Zrodila sa v spolupráci s českými senátormi, zástupcami českých mimovládnych organizácií a niekdajšími predstaviteľmi disentu na čele s Václavom Havlom. Sme veľmi radi, že nás podporilo päťdesiatjeden poslancov a poslankýň Národnej rady SR, čím nominácia Liu Siao-poa dostala významnejšiu váhu aj z hľadiska pravidiel nórskeho Nobelovho výboru. Prispelo k tomu aj tridsať ďalších osobností slovenského spoločenského, umeleckého a občianskeho života, ktorých zoznam prináša internetový denník www.changenet.sk, kde nomináciu možno podporiť.

Je vcelku logické, že na zozname podporovateľov z Prahy nechýbajú známi politici z rôznych častí politického spektra, predovšetkým tí so silným zahraničnopolitickým profilom (Alexandr Vondra z ODS, Petr Pithart z KDÚ-ČSL, Jiří Dienstbier a Lubomír Zaorálek z ČSSD). Zoznam podporovateľov zo Slovenska takisto obsahuje úctyhodné mená, ale len z radov dnešnej opozície.

Ako nedávno napísal týždenník Economist, rešpekt voči Číne ako ekonomickej superveľmoci si nemožno zamieňať s ústupkami voči jej pohľadu na svet, najmä ak politické vedenie Číny nekompromisne posiela svojich intelektuálov, umelcov a blogerov na dlhoročné tresty do väzenia.

Čínski predstavitelia podľa svojich vlastných slov prikladajú význam vzťahom s Európskou úniou. Tieto vzťahy je možné rozvíjať aj pri súčasnom rešpektovaní vzájomných rozdielov. Slovensko môže uznávať dôležitú úlohu Číny na medzinárodnej scéne a súčasne môže pripomínať hodnotovú orientáciu Slovenskej republiky, ako aj celkový súlad slovenskej zahraničnej politiky s politikou a postojmi Európskej únie, ktorá vyjadrila hlboké znepokojenie nad uväznením Liu Siao-poa.

Ako sa minulý týždeň v Bratislave zhodli aj slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák s námestníkom svojho čínskeho partnera Zhangom Zhijunom, tieto rozdiely nemusia byť prekážkou na zintenzívnenie ekonomických vzťahov.

Trvalá agenda

Ľudské práva sú nedeliteľné. Pred dvadsiatimi rokmi sme u nás vyšli do ulíc, aby sme vyjadrili vôľu po zmene režimu. Pre nás udalosti roku 1989 dopadli priaznivo, ale pre Liu Siao-poa a tisícky ďalších, ktorí na námestí Tien­an­men požadovali politické reformy, bolo všetko inak. Tvrdé potlačenie protestov otriaslo nádejami miliónov Číňanov na lepšiu budúcnosť.

Prípad Liu Siao-poa je spojený aj s našou nedávnou históriou. Je len prirodzené, že sa oň zaujíma česká i slovenská občianska a zahraničnopolitická komunita. Veríme, že dôstojná obhajoba ľudských práv vo svete bude trvalou oficiálnou agendou slovenskej zahraničnej politiky, ktorá sa môže oprieť o naše historické tradície i o presvedčenie o sile slobodných jednotlivcov meniť pomery okolo seba - dnes v Číne, tak ako pred rokom 1989 v bývalom Československu. V súlade s tým očakávame, že Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pekingu bude osudy predstaviteľov Charty 08 pozorne sledovať.

Milan Nič, Nadácia Pontis

Martin Bútora, Inštitút pre verejné otázky

Gabriela Šuvadová, OZ Človek v ohrození

Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika

Článok bol publikovaný v denníku SME dňa 8. februára 2010.

    RSS English | Slovak

HOME

SLOVAK

SEARCH

CONTACT US

SUPPORT US

CONSERVATIVE LIBRARY

VIDEO

PHOTOGALLERY

OUR PARTNERS

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

BOOK: IN DEFENSE OF THE FREE MARKET

ECEG

ECEG

This website was created also thanks to funding granted by The Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe.

Website powered by Metafox CMS from Platon Group.

Institute @ Fecebook

Conservative Institute of M. R. Stefanik
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava
Slovakia

Tel.:  +421 258 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.institute.sk