Konzervativizmus.SK  
O INŠTITÚTE O KONZERVATIVIZME O M.R.ŠTEFÁNIKOVI
KI KOMENTUJE

Tlač
TREND: Ani voľby nezastavia úpadok regiónov
[10.11.2014, KI KOMENTUJE]

O niekoľko dní zaujmú svoje posty noví primátori, starostovia i regionálni poslanci. Emócie, ak nejaké boli, opadnú a ďalšie štyri roky sa bude samospráva snažiť pohnúť ďalej. Otázkou je, či sa jej to podarí.

"Voľby možno niekde prinesú nové impulzy, ale kým sa nezmenia celkové podmienky pre mestá a obce, veľa sa toho nezmení," myslí si Viktor Nižňanský, spoluautor reformy verejnej správy z roku 2000. V podmienkach silnejúcej štátnej regulácie a prerozdeľovania financií primátori strácajú motiváciu, aby hľadali vlastné zdroje na rozvoj mesta. "Prevláda skôr pragmatický prístup, rieši sa prerozdeľovanie z centra a eurofondy. Aj keď v mestách existujú stratégie rozvoja, chýba im viac finančnej autonómie a kompetencie, aby ich mohli naplniť," upozorňuje V. Nižňanský.

Komunálna reforma ešte pred rokom 2006 rátala so zlučovaním obcí, pretože vyše 2 900 samospráv presahuje potreby i možnosti Slovenska. Vysoký počet starostov a poslancov pritom nezaručuje kvalitu lokálnej demokracie, skôr naopak. "Dve tretiny obcí majú menej ako tisíc obyvateľov. Hoci ich obýva len šestina populácie krajiny, volí sa v nich polovica všetkých poslancov," upozorňuje analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda . Mnohým malým obciam chýbajú peniaze, takmer všetky ich príjmy spotrebuje administratíva a zvyšok nestačí na pokrytie samosprávnych funkcií. Aj preto je sústredenie do väčších celkov, takzvaná municipalizácia, prirodzeným trendom v krajinách s vyspelou demokraciou - menšie obce zlúčili vo Švajčiarsku a Dánsko, populačne i rozlohou porovnateľné so Slovenskom, vystačí so stovkou samospráv.

Čítajte ďalej v týždenníku TREND v článku zo dňa 6. novembra 2014 tu.

    RSS Slovak | English

ÚVODNÁ STRÁNKA

ENGLISH

HĽADAJTE

KONTAKTUJTE NÁS

PODPORTE NÁS

OBJEDNAJTE SI

KNIŽNICA KI

AUDIO/VIDEO KI

BLOGY

FOTOGALÉRIA

NAŠI PARTNERI

ĽUDSKÉ PRÁVA

EUROÚSTAVA - ÚSTAVNÁ SŤAŽNOSŤ

REFORMA VZDELÁVANIA

Darujte nám online:
Ďakujeme!

KPKI

Reformná vláda

Conservative Economic Quarterly Lecture Series /CEQLS/

Templeton Freedom Award 2009

Akadémia Klasickej Ekonómie

Nové Školstvo - portál

Monitoring fondov EÚ

SFP

ECEG

ECEG

Táto webstránka bola vytvorená i vďaka finančnej podpore poskytnutej prostredníctvom Trustu pre občiansku spoločnosť v strednej a východnej Európe.

Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group.

KI @ Fecebook

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika
Bajkalská 29F
821 05  Bratislava

Tel.:  02 / 58 100 188
E-mail:  conservative@institute.sk
Web:  http://www.konzervativizmus.sk